13 Nisan 2020

Sokağa Çıkma Yasağı İle İlgili Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. İşte açıklamada söylenenler;

“Ülkemiz bu süreçte uluslararası alanda da takdir edilen olumlu bir ayrışma içerisindedir. Vatandaşlarımızın bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedariğinde de sıkıntı yaşamıyoruz. 83 milyonluk ülkede böylesine büyük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Türkiye Covid-19 salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.

240,000 bin yatağa sahibiz, yoğun bakım yatak sayısı da 40,00’i buluyor. Yeşilköy ve Sancaktepe’de iki hastane kurulacağını ifade etmiştim, bunların çalışmaları başladı. Başakşehir Şehir Hastanemizin ilk kısmını 20 Nisan’da, ikinci kısmını 15 Mayıs’ta hizmete açıyoruz.

Günlük ve toplam test sayısında dünya sıralamasında en baştaki grupta yer alıyoruz. Test/vaka oranımız aşağı yönde. Ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ilk sıradayız. Taburcu olan hasta sayımız 5,000’e yaklaştı.

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ülkemizi örnek gösteriyor. Sadece kendi vatandaşlarımızı korumakla kalmıyor destek taleplerine de imkanımız el verdikçe cevap veriyoruz. 34 ülkeye madde ulaştırdık. Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreç yönetimini gerekiyor.

Haftasonu için alınan 31 ildeki sokağa çıkma yasağı da bu tedbirlerden biridir. Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız. İçişleri Bakanımızın hassasiyetini takdirle karşıladım ancak istifasını kabul etmeyerek görevine devam etmesini istedim.

Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak Covid-19 salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor.Cumhur İttifakı’nın tarafı olan Sayın Bahçeli’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Salgınla mücadele kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık.

Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri solduracak milyonlarca vatandaşı virüs tehlikesinden korumaktı. 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’dan 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum.

Ülkemiz sadece koronavirüsten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır. Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için yapılan başvurular 66,000’i aştı. Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı.

IMF programı başta olmak üzere, ülkemizi minnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Kampanyamıza şu ana kadar yapılan bağış tutarı 1 milyar 612 milyon lira olmuştur. İnşallah az kaldı, atalarımızın dediği gibi “Kara gün kararıp kalmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir