13 Temmuz 2020

Wayfair çocuk ticareti mi Yapıyor?

Mobilya mağazası Wayfair’ çocuk ticareti ile suçlanıyor. Bu ağır suçlama, polis raporlarına, ilk elden hesaplara, mali kayıtlara veya ayrıntılı soruşturma raporlarına dayanmıyordu. Daha ziyade, Wayfair’deki bazı kalemlerin diğer benzer ürünlere kıyasla fahiş fiyatlarda listelenmesine dayanıyordu.

Bu söylentinin 9 Temmuz 2020’de Reddit’in “komplo” bölümünden kaynaklandığı anlaşılıyor. Bu yazı Wayfair’in WFX’ten 10.000 dolardan fazla fiyatlı ve çocuk kaçakçılığını olası bir açıklama olarak sunduğunu belirtti. Bu yazı, diğer pek çok komplo teorisi gibi, bu nosyonu sadece bir olasılık olarak sundu ve “eğer… doğru” mide çalkalama olacağını söyledi. Wayfair, WFX Utility koleksiyonuyla İnsan ticaretine karışabilir mi? Yoksa bunlar sadece aşırı pahalı dolaplar mı? (Dolapların isimlerine dikkat edin) Bu doğruysa midemi hasta ediyor. Bu yazı, diğer kullanıcıların diğer tuhaflıkları bulmak için Wayfair web sitesini taramasına yol açtı. Örneğin bir Twitter kullanıcısı, 9,999 dolara listelenen bir dizi yastık ve duş perdesi buldu. Web sitesindeki benzer öğeler sadece 99 $ için listelendiğinden, bu kişi tek mantıklı açıklamanın daha yüksek fiyatlı öğenin çocukları trafiğe dönüştürmek için kullanıldığını varsayıyordu.

Pahalı yastıklar ve duş perdeleri hakkında daha fazla bilgi için Wayfair’e ulaşmaya çalışan Gruplar ancak henüz bir yanıt alamadı. Bu söylenti sosyal medyada dolaşırken, insanlar Wayfair’in sözde haksız faaliyetlerine ilişkin ek “kanıt” ile sohbet etti. Örneğin, bazıları, Rus arama motoru Yandex’deki “src usa” teriminden önce bu öğelerle ilişkili stok tutma birim numarasını (SKU) aramanın genç kız çocukların resimlerini döndürdüğünü iddia etti. Bu, tuhaf bir şekilde, doğrudur. Ancak, “src usa” ile başlayan hemen hemen herhangi bir rasgele sayı dizisini aramak benzer sonuçlar verir. “Src usa” arama terimi hakkında daha fazla bilgi için Yandex’e ulaştık ve bu makaleyi buna göre güncelleyeceğiz. Diğerleri, bu ürünlerin kaybolan çocukların isimlerini taşıdığını iddia etti. Örneğin bir kabin Wayfair’de “Anabel 5 raflı depolama birimi” olarak belirdi. Bu, bu teorinin taraftarlarına göre, Kansas’ta kaybolan bir Anabel Wilson’a karşılık geldi. Bu, bir model arayanlar için şüpheli görünse de, her yıl yaklaşık 800.000 çocuğun kayıp olduğu bildirilmelidir. Başka bir deyişle, bu ürün adlarından bazılarının, kaybolan çocukların ilk adlarıyla aynı olması bir tesadüfden başka bir şey olmayabilir. Ayrıca, bu teorinin Wayfair’e bağlanmaya çalıştığı bazı kayıp çocuk vakaları zaten çözülmüştür. Örneğin “Alyvia” rafının, sözde Alyvia Navarro’ya bağlı olduğu iddia ediliyor. Bu otistik çocuk 2013’te 3 yaşında kayboldu ve ne yazık ki, kaybolduktan kısa bir süre sonra yakındaki bir gölette boğulduktan sonra ölü bulundu. Wayfair’in çocuk ticareti yaptığı iddiası neredeyse tamamen bir kişinin pahalı bir kabin üzerindeki karışıklığına dayanıyor. Bu komplo teorisi, birçok komplo teorisi gibi, gerçekten doğru olsaydı mide bulandırıcı bir varsayımla başladı. Bu yazıdan itibaren, bu suçlamayı destekleyecek hiçbir güvenilir kanıt sunulmadığı gibi Henüz Mobilya sirketinden ise bir açıklamalar gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir