15 Temmuz 2020

15 Temmuz Mağduru Teğmen ‘Darbe olduğunu TV’den öğrendim’

Demokresi ile seçilmiş Türk hükümetini devirmeyi amaçlayan 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından bir at çiftliğine götürülerek burada işkence gördüğünü söyleyen teğmen, darbe gecesi ve sonrasında yaşadıklarını Euronews’de konuştu.

Yarı çıplak, elleri arkadan bağlı, bir at ahırının duvarına bakar şekilde çömelerek oturan Asker üyeleri. Başkent Ankara’da çekilen ve bir gazete tarafından dört yıl önce yayınlanan bu fotoğraftakiler darbe suçlamasıyla gözaltına alınan askerler idi.

“Cep telefonuna gelen mesajla eğitim için çağrıldık”

‘Bizi çağıran komutanımız o gece oraya hiç gelmedi’

Akşam saatlerinde yaklaşık 300 teğmenin toplandığı sırada diğer komutanları kendilerine bir terör saldırısı ihtimalinden bahsetti ve önceki eğitimlerin aksine onlara mermi dağıttı.Teğmenler bunun bir IŞİD ya da radikal bir grubun saldırısı olup olmadığını merak ediyordu.Genç askerler Ankara’nın farklı yerlerine dağıtıldı. 40 teğmene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırı ihtimaline karşı onu korumak üzere Beştepe Başkanlık Sarayı’na gidecekleri söylendi.Ancak bu grup, saray yerine onun karşısındaki Jandarma Genel Komutanlığı’na götürüldü. Gündoğdu’ya göre bu askerler daha sonra Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye çalışmakla suçlandı.

‘Darbe olduğunu TV’den öğrendim’ Gündoğdu, hükümete karşı darbe yapıldığı bilgisini dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın 23 sularında televizyonda yaptığı açıklamadan öğrendiğini söylüyor.“Komutanlıktan çıkışımız yasaktı, bu yüzden komutanlarımızın darbenin karşısında konumlandığını düşündüm.”

‘Sadece tabancası olan 10 kişi tam teçhizatlı 300 teğmeni gözaltına aldı’

Herhangi bir olaya karışmadıklarını anlatmaya çalışsa da 10 kişi, birlikteki askerleri gözaltına almak istedi.Gündoğdu karşılaştıkları durumu “biz tam teçhizatlı 300 kişiydik, tabancalı 10 kişi tarafından gözaltına alındık ama hiçbir karşılık vermedik. Sadece talimatlara uyduk.” sözleriyle O geceyi özetledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir